Tehnološke inovacije


Datum: 10.Dec.2021


Na Radnom doručku, održanom u organizaciji Srpske asocijacije menadžera, okupili su se članovi koji su prisustvovali predavanju i prezentaciji projekta “Srbija inovira”, koji realizuje ICT Hub uz podršku USAID-a.

O ovom projektu, koji je posvećen jačanju privrede uz pomoć inovativnih tehnoloških rešenja za segmente privrede sa najvećim razvojnim potencijalom, govorili su specijalni gosti Aleksandra Popović, direktorka projekta “Srbija Inovira” i Vladimir Pavlović, WMEP, partner projekta “Srbija Inovira”, koje je najavila i predstavila Jelena Bulatović, izvršna direktorka SAM-a.

Cilj projekta “Srbija inovira” je zapravo podsticanje stvaranja okruženja pogodnog za rast i razvoj inovacija, koje će ubrzati razvoj, stvaranje i širenje novih ekonomskih modela i modela saradnje, neophodnih u današnje vreme, kako bi poslovanje ovog tipa bilo izvodljivo.

IT SEKTOR - NOSILAC RAZVOJA I SRPSKA PRIVREDA - NOSILAC ULAGANJA U UNOVATIVNO POSLOVANJE

IT sektor je osnova rasta srpske privrede, nosilac razvoja i samog ekosistema. Broj startapa se na godišnjem nivou povećava, a Srbija, iako je dobro pozicionirana u toj sferi, globalno gledano, kada se poredi sa ostatkom sveta, ipak pokazuje slabe tačke koje se moraju unaprediti kako bi dosegla određene vrednosti. Na poziciji Globalnog indeksa inovativnosti 2021, naša zemlja je pala sa 53. na 54. poziciju, a sagledanjem šire slike, zaključuje se da privreda i startapovi nisu dovoljno povezani i to treba promeniti. Potrebno je upotrebiti neiskorišćen inovacioni potencijal koji postoji, a koji se nalazi u akademskoj zajednici, u zarobljenom znanju na univerzitetima i u institutima, odakle ga treba “osloboditi”.

Potrebno je razraditi načine za stimulisanje i obezbediti finansijsku podršku. Perspektiva ovog projekta je u ambiciji da podstakne sistem i učini da srpska privreda bude nosilac ulaganja u inovativno poslovanje. Bez obzira na veliku vrednost koju u zemlji imamo u segmentima nauke, medicine i mnogim drugim oblastima, mi i dalje nismo prepoznati kao lideri, jer moramo na drugačiji način da realizujemo nove vrednosti.

Nakon devetomesečnog istraživanja, sprovedenog u svrhe projekta “Srbija inovira”, sagledane su razne strategije države, okruženje u kojem se posluje, uz fokus grupe i ankete, kako bi se pronašla centralna tačka superklastera koji ima raznovrsne potrebe. Definisana su četiri ključna domena sa najvećim potencijalom u primeni tehnoloških inovacija, zajedno sa superklaster ekonomskim modelom saradnje, kroz koji će kompanijama učesnicama biti omogućeno da dobiju prioritetne pristupe:

  • RESURSIMA
  • NOVIM TEHNOLOGIJAMA
  • INOVATIVNIM IDEJAMA I REŠENJIMA
  • TALENTIMA
  • INOVACIONIM PRILIKAMA

ŠTA JE TO SUPERKLASTER?

Superklaster, kao ekonomski model saradnje, je uređen sistem koji okuplja ljude iz različitih oblasti da zajedno sarađuju u oblasti inovacija, a odnosi se na pojedinačnu snagu, ali zajedničku moć kompanija. Takva forma je u stvari prostor koji omogućava intenzivnu saradnju između ključnih aktera ekosistema sa ciljem ubrzanog rasta i razvoja inovacija i obuhvata tip saradnje iznad konkurencije, sagledajući drugačiju sliku. Cilj je spojiti različite ljude koji zajednički treba da stvaraju nove vrednosti i tu veoma važnu ulogu imaju investitori, koji moraju pronaći svoje mesto u ovoj formi. Pored investitora, država je neophodna i, takođe, od velikog značaja jer daje okvir i infrastrukturu, dok specijalizovane kompanije pružaju podršku i treba da daju doprinos superklasteru.

U planu je Konkurs za male i velike kompanije, koji će biti objavljen, zajedno sa startapima i naučnom zajednicom, kako bi se napravile otvorene, inkluzivne strategije i kako bi superklaster mogao da raste, razvija se i postane samoodrživ mehanizam sa jasnom ambicijom i preciziranim biznis planom. Cilj je da superklaster od 2025. godine nastavi da funkcioniše potpuno samostalno, u sopstvenoj, pravnoj formi, a učesnici koji se traže su dokazani lideri u svom domenu, iz sveta bizniza, koji će doneti posebne veštine i znanja onima koji se bave razvojem inovacije. Upravni odbori su potrebni, kako bi naučni radovi mogli da rastu u kontinuitetu i dožive ekspanziju na tržištu. Investitorska uloga tu nailazi kao rešenje i prava podrška a znanje stečeno u korporacijama se može uložiti čak i u mentorsku ulogu u samim startapovima.

ZNAČAJ FINANSIJSKE PODRŠKE I ZAKONSKE REGULATIVE

Finansijska podrška je neophodna i jedna je od ključnih komponenti za uspeh superklastera. Postoji veliki broj, sada već poznatih, grand šema koje država sprovodi ali potrebno je da se ipak povežu i investitori sa startapima, jer kako bi se ideja transformisala u proizvod i došla do nivoa gde donosi prihod, potrebno je puno vremena.

Kada se startap i investitori spoje i naprave dogovor, dolazi vreme za konkretno zaključenje transakcije, i kreće se putem koji nije jednostavan ni kratak. Tu je neophodna prava pomoć eksperata iz domena prava, jer se nailazi na kompleksnu dokumentaciju koja može otežati proces. Jedna od težnji je pronalaženje praktičnih rešenja u budućnosti, koji bi potpomogli rešenje ove situacije, zbog čega će jedan od predmeta superklastera biti i zakoni koji nisu pogodni i onemogućavaju brzu i uspešnu realizaciju. Činjenica je da država ima dobru volju i želju za unapređenjem ove situacije ali nema dovoljno znanja o ovoj strani poslovanja, zbog čega se posebno mora raditi na tome.

Sponzori