Značaj mentora u karijeri

Tomaš Jauković, General Manager Sweden Skruf snus AB, Imperial Tobacco PLC


Datum: 27.Sep.2023


Koncept imanja mentora je široko poznat i prihvaćen. Bez obzira da li radite u kompaniji sa dobro razvijenim programom uparivanja mentora, imate mentora putem ličnih veza ili razmišljate o tome da se obratite nekome za mentorstvo, koristi mentorskog odnosa su neprocenjive. Na osnovu ličnog iskustva, podeliću kako je imanje mentora značajno doprinelo mom ličnom razvoju, o čemu ću više govoriti kasnije u ovom članku. Mentorstvo pre svega podrazumeva vođenje i savetovanje pojedinaca u njihovom ličnom i profesionalnom razvoju u okviru kompanije. Tipično, iskusniji stariji pojedinci mentoriraju svoje mlađe kolege. Ako ste ljubitelj sporta kao ja, često čitate o važnosti starijih igrača i njihovog uticaja na mlađe sportiste u timovima. Međutim, mentori mogu dolaziti iz svakog okruženja, godina ili pozicije, sve dok postoji vredno znanje koje se može podeliti. Kasnije ću takođe dotaknuti zanimljivo uparivanje poznato kao "buddy" sistem, gde se kolege međusobno podržavaju sa podjednako jakim koristima, slično starijem mentoru.

Zašto razmotriti imati mentora?

Ako ste posvećeni svom ličnom razvoju i napredovanju u kompaniji, mentorstvo svakako treba da bude važan deo vašeg "development mix-a". Pored zvaničnih treninga za lidere u kompaniji, dobijanje 360 feedback-a i periodičnih ocena performansi, dobar mentor može pružiti jedinstvene uvide i podršku. Vešt mentor aktivno sluša i fokusira se na potrebe svog ”mentija”, postavljajući dobra pitanja kako bi ga usmerio u njegovom rastu. Idealno, mentor poseduje više iskustva i stručnosti, podstičući mentija da eksperimentiše i uči iz svojih neuspeha umesto da mu nudi rešenja zasnovana isključivo na ličnim iskustvima. Takav mentor može pružiti i širi pogled na kompaniju ili dugoročno planiranje kompanije. Idealni mentor održava balans između izazova i podrške (high challenge – high support), izazivajući razmišljanje i postupke mentija dok pruža savete i saosećanje tokom težih vremena. Osim toga, izbor mentora koga iskreno poštujete, čiji vam se leadership sviđa, može biti inspirativniji nego da odaberete nekoga samo na osnovu njegove pozicije u kompaniji.

 Na šta obratiti pažnju pre nego što odaberete mentora?

Pre nego što krenete u potragu za mentorom, važno je da jasno definišete svoje razloge za traženje mentora. Postavljanje osnovnih pitanja kao što su zašto želite mentora, koje koristi očekujete, vaše potrebe za razvoj i vaša vizija veze između mentora i mentija pomoći će vam u vašem izboru. Iako može biti primamljivo prići osobi koja ima značajan uticaj u kompaniji i visoku poziciju kako biste unapredili svoju karijeru, važno je shvatiti da je primarni cilj mentora da savetuje i podrži, a ne da pogura vašu karijeru. Dobar mentor će vas izazvati od početka sa dubokim pitanjima o tome zašto tražite mentora, kako vam mogu pomoći, osiguravajući dobar i međusobno koristan odnos. Mudro je izbegavati odabir nekoga ko je previše povezan sa vašom pozicijom (šef vašeg šefa šef). Naime, ako želite da razgovarate o svom radnom menadžeru ili komercijalnim temama, neko ko je vertikalno povezan sa vama u hijerarhiji, to može narušiti nepristrasnost i otežati otvorene diskusije. Umesto toga, usredsredite se na hemiju i mogućnost za iskren odnos koji vam može pomoći da rastete kao lider. Takođe je važno da budete jasni u vezi sa onim što vi kao menti doprinosite, jer mentorstvo je dvosmerna veza na kraju krajeva. Nemojte potcenjivati svoju sopstvenu vrednost, jer vaš jedinstveni pogled i iskustva mogu pružiti vredne uvide vašem mentoru. Možda se nalazite u delu poslovanja u kompaniji o kome vaš mentor ima malo znanja, pa će i on imati koristi od vas.

 Lično iskustva

Razmišljajući o svojim sopstvenim iskustvima, susreo sam se sa pozitivnim i manje uspešnim odnosima. Rano u svojoj karijeri, kao deo talent programa, predloženo nam je da pronađemo mentora. Pronašao sam mentora sa kojim je na početku sve krenuo dosta formalno, popunjavanjem upitnika sa sličnim pitanjima kao i gore navedeno. Iako je postojala dobra volja sa obe strane, mentorski odnos se prirodno rasuo tokom vremena.

Mnogo pozitivnija iskustva sa mentorstvom pojavila su se kasnije. Intervjuisao sam se za jednu poziciju koju nisam je dobio. Dobrih 18 meseci nakon toga, sreo sam osobu koja mi nije dala tu poziciju na godišnjoj globalnoj konferenciji, i dosta smo razgovarali o tom intervjuu i tome kako su stvari napredovale od tada. Čak i tada tokom intervjua, jako mi se svidela ta osoba i imali smo dobru hemiju. Govoreći te večeri, osećao sam se sjajno i pitao sam ga da li bi želeo postati moj mentor, što on i prihvatio. Na našem prvom mentorskom pozivu pitao me je - kako mogu da pomognem? S obzirom da sam prethodno razjasnio svoje potrebe, mogao sam da objasnim svoju trenutnu situaciju, svoje potrebe za razvojem i gde želim da napredujem. Ova osoba je/bila iskusni Generalni menadžer (pozicija koja je bila moj mid term cilj tada i sposoban da pruži širu sliku), radio je u mnogim tržištima (internacionalna karijera koja mene zanima), bio je brutalno otvoren i iskren (želeo sam iskrene povratne informacije) i imali smo dobru hemiju od početka. Stvarno mi je bio uz mene tokom nekih vrlo teških trenutaka - pomažući mi da jasnije vidim stvari kada sam bio emotivan, dajući mi iskrene povratne informacije kada nisam bio objektivan, pomažući mi sa savetima kako da se nosim sa nekim teškim odnosima u kompaniji, kao i slavljenje sa mnom poslovnih uspeha i unapređenja. Vremenom je veza postala dvostraniji, jer sam imao jedinstvenu ulogu u Aziji gde se dosta globalne pažnje tada usmeravalo, pa je moj mentor želeo da sazna više o tome.

Još jedan lični primer je sa drugim liderom sa kojim sam radio u Aziji. Ovo zapravo nikada nije bilo zvanično potvrđeno kao odnos mentorstva, ali je imalo sve karakteristike takvog odnosa u poslednjih 5-6 godina. Dobijam veoma direktne i iskrene povratne informacije, bez ikakvih filtera. Ovo je neko ko je mogao da me izvuče iz mog sopstvenog stava kako bih video stvari iz drugačije perspektive - ovo mi je jako pomoglo u sopstvenom razvoju liderstva, da vidim stvari iz drugačijeg ugla, a ne samo svog. On ima veoma dobar način da mi postavi ogledalo koje me tera na dodatno razmišljanje. Ovaj odnos me je izazivao i uvek sam se osećao podržanim. Naučio me je kako da bolje razmišljam o svemu - o sopstvenom liderstvu, razmatranju karijere, komercijalnom razmišljanju itd. na čemu sam mu zauvek zahvalan.

Kroz godine, takođe sam shvatio da sam izgradio nekoliko sličnih odnosa koje bih sve mogao nazvati odnosima mentorstva - neki su više jednostrani, a neki su više uravnoteženi. Dobijam neprocenjive savete i različite perspektive. Neki su unutar, a neki van moje trenutne kompanije. Svi oni imaju slične karakteristike - veoma iskreni, direktni, posvećeni i zabavni.

Na kraju, želim da se dotaknem i "buddy" ili odnosa sa kolegama. Jedan od programa razvoja talenata, u grupi nas desetoro, zamoljeni smo da se uparimo. Moj "buddy" i ja ove godine ”slavimo” 10 godina - iako smo kolege (na istom nivou), radimo na različitim tržištima, izgradili smo sjajan odnos visokog izazova - visoke podrške. Oboje smo prošli kroz teške trenutke i mogli smo razgovarati o tim situacijama jer smo se dobro upoznali - kada jedan počne da pada u neke od zamki, drugi brzo izazove i izvuče ga iz njegovog sopstvenog začaranog kruga.

 Prilika da vi budete mentor

Kao deo svog sopstvenog rasta u liderstvu, predloženo mi je da se prijavim za program Mentor Match kao potencijalni mentor. Od tada, nekoliko ljudi mi se obratilo - sa nekima su odnosi dublji i kontinuirani, sa drugima su na osnovu potreba. Iskreno, na početku sam imao sumnje u vezi sa tim kakvu vrednost im mogu pružiti. Onda sam razmišljao o tome šta je meni pomoglo i kako su me moji mentori vodili, što mi je otvorilo put ka podršci mojim mentijima.

 Šta ako ne uspe?

Mentorstvo nije obavezujuća stvar, i ponekad odnosi možda neće biti onakvi kakve ste očekivali. Ako ne uspe, ne brinite, ništa nije izgubljeno. Razmislite o razlozima zašto nije uspelo – da li su to neslaganja u očekivanjima ili hemiji, problem vremena, i potom razmislite o prilasku nekome novom ko se bolje uklapa u vaše potrebe. Takođe, budite oprezni sa ljudima koji vam se nude kao mentori, jer autentični odnosi mentora i mentija trebaju prirodno da se razvijaju iz stvarne potrebe i kompatibilnosti. Samo pozvani mentor može staviti svoje interese ispred vaših i možda neće biti pažljiv slušalac i podrška koju tražite.

Zaključak

Kad god u timu imam talentovane ljude, uvek ih ohrabrujem da razmisle o tome da imaju mentora unutar organizacije. Vidim stvarnu vrednost ovih odnosa bez obzira na godine ili poziciju u hijerarhiji. Svima treba ogledalo pred sobom s vremena na vreme, nekoga sa kim mogu deliti svoje ideje i sumnje, nekoga ko će ih izazvati i pružiti podršku u vremenima potrebe.

Autor: "Tomaš Jauković"

Sponzori